Stříbro na krku chrání hudebníky
| MF DNES
Covid ovlivnil i výrobu kytar ve Velkých Němčicích. Na ty kvůli obavám o zdraví přibyl lak s nanočásticemi stříbra proti bakteriím.
Na kytary z Velkých Němčic hrají legendární Scorpions, Suzanne Vega, David Koller nebo Čechomor. Až si budou chtít nový nástroj z Břeclavska pořídit další známí hudebníci, bude už s velkou pravděpodobností opatřený speciálním antibakteriálním lakem s nanočásticemi stříbra. Firma Furch Guitars jej začala na krky kytar stříkat v reakci na pandemii covidu.
Původně přitom Furchovi chtěli jen najít perfektní lak pro co nejsaténovější povrch. „Použití stříbra v kytarovém laku bylo vlastně vedlejší produkt našeho výzkumu,“ směje se ředitel firmy Petr Furch.
Cílem bylo přijít na to, jak udělat povrch kytary co nejodolnější, ale zároveň co nejhladší, aby dovoloval muzikantovi se rychleji pohybovat po krku kytary. Zhruba před rokem začali hledat dostupné materiály. Pak ale přišla epidemie koronaviru. „Způsob uvažování lidí se trochu pozměnil, pozornost se přesunula víc na zdraví. Víc přemýšlíme, na co saháme, kde jsou bakterie a viry. A nám tím pádem vyvstala zajímavá možnost, jak naše kytary vylepšit,“ popisuje Furch. Podle něj to dobře koresponduje s filozofií firmy, která nechce měnit design kytary, a tak hledá inovace, které jsou skryté.
Antibakteriální lak s aktivním stříbrem se nastříkává pouze na krk hudebního nástroje. „Právě ten je nejvíc v kontaktu s pokožkou muzikanta, který rukou chytá akordy a přejíždí po krku do různých poloh. Proto tento lak aplikujeme jen na tuto část,“ vysvětluje Furch s tím, že během hry na krku kytary ulpívá řada mikroorganismů, které mohou mít negativní dopad na zdraví hráče.
Styčná plocha se přitom u jednoho akordu pohybuje až kolem padesáti centimetrů čtverečních. Takto dotykem přenesené bakterie lak likviduje během pár sekund.
„Základ krku musíme zdrsnit a zbrousit, aby se nám na něj antibakteriální lak dobře chytil. Houbičkami a bruskami zbrousíme celou plochu, a až je krk úplně čistý, naneseme lak ve dvou vrstvách,“ přibližuje vedoucí lakovny Furch Guitars David Celnar. První vrstva vyhladí nerovnosti a škrábance, druhá dá kytaře krásně sametový povrch. „Lak musí být nanesený ve všech záhybech, hranách a na všech plochách. Musí být prostě krásný,“ hlásí Celnar.
Nanočástice stříbra dokážou zničit bakterie, které na kytaře ulpívají. Přesto lak neobsahuje žádné nebezpečné chemické látky, takže je antialergenní a nedráždí pokožku.
Zpětnou vazbu na tuto inovaci zatím ve Velkých Němčicích nemají. Jde totiž o novinku zavedenou teprve před pár týdny. „Neuvažovali jsme o ní jako o něčem, co by změnilo způsob nazírání na kytaru. Je to drobná inovace, na kterou nás docela přirozeně přivedla dnešní doba. Rozhodně ale zůstane v naší technologii činí trh pro výrobce i na další roky. Ovšem zpětnou vazbu uvidíme spíše až v rámci let než týdnů nebo měsíců,“ podotýká Furch.
Přírodní antibiotikum
Dezinfekční účinky stříbra se v souvislosti s pandemií covidu dostaly znovu do popředí pozornosti v mnoha oborech, stříbro se stalo například součástí nanoroušek. Nejde přitom o žádnou novinku, jeho vlastnosti znali lidé už ve středověku. Stříbrné mince se dávaly například do amfor s vodou, aby se tak rychle nekazila. A naše babičky dávaly stříbrnou minci nebo stříbrnou lžičku do konví s mlékem, aby zbytečně rychle nezkyslo.
Stříbro je vlastně přírodní antibiotikum, proti kterému si navíc bakterie nedokážou časem vytvořit odolnost. Furch Guitars si lak s jeho příměsí objednává u speciálního výrobce, který má antibakteriální vlastnosti certifikované.
Kytary s novým lakem se dostanou do 32 zemí světa, do nichž firma z Velkých Němčic nástroje dodává. Rodinný podnik, který letos vstupuje do čtyřicátého roku své existence, patří mezi nejvýznamnější světové výrobce celomasivních akustických kytar a bas. I díky tomu, že do výroby zapojuje nejmodernější procesy, technologie a vlastní inovace.
Kytary z její dílny mohou hudební fanoušci vidět například i v rukou Marka Ztraceného, Vlasty Redla nebo Miraie Navrátila. Ze světových hvězd na ně hraje třeba americký kytarový virtuos Al Di Meola či Per Gessle – švédský popový skladatel, zpěvák a kytarista známý zejména jako člen dua Roxette.
Autor: Ivana Solaříková